TYpy karosérií

 

Rozdělení aut dle typu karoserií a použití

   

Kam správně zařadit auta dle tvaru karoserie nebo použití??

 

Sedan

Tříprostorová karoserie, čtyřdveřová pevná střecha, 2 řady sedadel, prostor pro zavazadla je od cestujících oddělen přepážkou.

 

 

Tudor

Tříprostorová karoserie, dvoudveřová s pevnou střechou, určená pro minimálně 4 osoby. Charakteristickým znakem jsou sklopná přední sedadla a široké dveře.

 

Kupé

Tříprostorová karoserie s nižší výškou oproti sedanu nebo tudoru. Střecha se plynule svažuje směrem dozadu.

Liftback

Dvouprostorová uzavřená karoserie typu hatchback, ale s prodlouženou šikmou zádí, nejčastěji pětidveřová.

 

Hatchback

Dvouprostorová karoserie se třemi nebo pěti dveřmi. Strmě se svažující zadní část auta obsahuje zadní vyklápěcí dveře, panty těchto dveří jsou vždy umístěny k rámu střechy. Prostor pro posádku není oddělen od prostoru pro zavazadla.

 

Kombi

Dvouprostorová karoserie se pěti nebo třemi  dveřmi. Prodloužená, téměř kolmá záď. Společný prostor pro cestující a náklad.

 

Limuzína

Tříprostorová karoserie, čtyřdveřová nebo šestidveřová. Prostor pro cestující je od řidiče oddělen mezistěnou a je uvnitř luxusní výbava.

 

 

 

 

Kabriolet

Tříprostorová karoserie se dvěmi nebo čtyřmi dveřmi. Přední sklo je uchyceno v pevném rámu, střecha je měnitelná buď látková stahovací, nebo pevná skládací.

 

Roadster

Tříprostorová karoserie se dvěmi dveřmi a jednou řadou sedadel.

 Velký a nedělený vnitřní prostor.

 

Pro volný čas(SUV)

[Sport Utility Vehicle – sportovní užitkové vozidlo]

Jsou vhodné i pro jízdu lehkým terénem, důraz je kladen především na pohodlí cestujících při jízdě na silnici. Ne všechny jsou vybavena pohonem čtyř kol.

 

Velkoprostorová karoserie(MPV)

[Multi Purpose Vehicle – víceúčelové vozidlo]

Velký a nedělený vnitřní prostor společný pro cestující a zavazadla. Má variabilní víceúčelové uspořádání sedadel pro 5 – 8 osob. Sedadla jsou na zvýšené podlaze. Často jsou druhé dveře posuvné. Je to auto pro rodinu s dětmi.

 

Teréní(OffRoad)

[Off Road – terénní]

Tvar karoserie se blíží osobnímu autu, mají vyšší světlou výšku a volitelný, nebo trvalý pohon čtyř kol. Mají průchodnost terénem.

 
 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode